KOMPANZASYON PANOLARI

KOMPANZASYON  PANOLARI:

           AG Ģebekelerinde güç katsayısını düzeltmek maksadıyla kullanılan araç ve gereçlerin yerleĢtirildiği panolardır. Bu panolar, kondansatör bataryalarının ve bunları kontrol etmekle görevli elektronik, elektromanyetik cihazların özel metal korunaklarıdır. Elektrik sisteminde, elektrik motoru, bobin vb, mıknatıslanma etkisi ile elektrik enerjisini, yine elektrik enerjisine ya da farklı bir enerjiye çeviren cihazların, bu mıknatıslanma etkisi ile faz akımını geri kaydırmasından ( indüktif  güç oluşturmasından) dolayı, şebeke üzerinde yaratmış  oldukları indüktif reaktif gücü dengeleme ve fazın akımını olması gereken konuma geri çekme işlemine KOMPANZASYON denir.

         Ekonomik olması nedeniyle reaktif güç kompanzasyon sistemlerinde kondansatörler yoğun olarak kullanılmaktadır. Kondansatörler, statik faz kaydırıcılardır. Kondansatörlerin bakım masrafının olmaması, ekonomik olmaları nedeni ile günümüzde reaktif güç kompanzasyonunda kullanılmaktadırlar.

         Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda her çeşit AG DAĞITIM + KOMPANZASYON panosu imalatımız mevcut olup; kurulacak sistemlerine uygun olan pano projelerinde de destek hizmeti verilmektedir.